Üleskutse – näeme endast nõrgemaid ja aitame neid!

Topauto on tänaseks tegutsenud veerandsada aastat. Otsustasime teha endale isemoodi sünnipäevakingituse ja anda midagi ühiskonnale tagasi. Selle asemel, et ise kingitusi vastu võtta, otsustasime terve aasta jooksul neid hoopis teha. Leiame, et vastutustundlik ettevõtlus – ehk ettevõtlus, mille kaudu saab ühiskonnale tagasi anda – on hea viis juubeliaastat pidada.

Eriti on see nii olukorras, kus iga viies eestlane ehk ligi 300 000 inimest Eestis elab suhtelises vaesuses ja nende osakaal kasvab. Alla 18aastastest lastest elas aastal 2018 suhtelises vaesuses 15,9%. Varajase Kaasamise Keskuse juhataja Liina Lokko sõnul on see probleem eriti terav Lõuna-Eesti peredes. “Meie nimetame neid lapsi nähtamatuteks lasteks, sest neid ei nähta ega kuulda – ei vanemate ega ka riigi poolt,” ütleb Lokko.

 

Lugu “nähtamatutest” lastest jõudis meieni, liigutas meid ja kohe sündis ka koostööidee, mis nüüd on kasvanud projektiks pealkirjaga “Võim on võimalus teha head”. Lähme koostöös Sportlandiga appi Varajase Kaasamise Keskusele ja toetame keskusesse sattuvaid lapsi.

 

Võim on võimalus teha head

 

Varajase Kaasamise keskus pakub erivajadustega lastele ja nende vanematele mõistmist, toetust ja professionaalset abi. Üsna tihti tuleb ette, et keskusesse satuvad lapsed katkistes või neile ebasobivates jalanõudes või riietes. Küll on lapsed tulnud kohale mitu numbrit suuremate jalanõudega, küll täiesti ilmale mittevastavate riietega. Mõnel lapsel ongi terve aasta peale ainult üks paar kulunud jalanõusid, hoolimata hooajast.

 

Keskuse juht Liina Lokko ütleb, et kuigi keskuse kohustus ei ole vanematele ja lastele materiaalset tuge pakkuda, ei ole neil südant lapsi selliste riiete ja jalanõudega tagasi koju saata. Nii on keskuse personal jooksnud üle tee asuvasse kasutatud riiete poodi, et lastele midagi sobivat selga leida.

 

Kuidas nähtamatud lapsed meile kooki küpsetasid

 

Lastekaitsepäeval, mis on ühtlasi Topauto sünnipäev, üllatati meid vahva külaskäiguga. Varajase Kaasamise Keskuse lapsed olid meile torti teinud. Aga peale tordi toodi meie esindusse ka raamitud vanad jalanõud. Kohe selgitame, miks.

 

Selle aasta veebruarist ei pea Varajase Kaasamise Keskuse personal enam üle tee kasutatud riiete poodi jooksma. Täna saavad nad minna Sportlandi ja valida sealt täitsa uued õige suurusega jalanõud või riided. Raamitud vanad jalanõud on niisiis ühed, mille nad olid välja vahetanud. On uskumatu, et üks väike inimene pidi nendega läbi ajama! Need olid tõesti kohutavas seisukorras. Aga seda enam saime kindlust, et oleme õigel teel ning meie abist on kasu, et seda murekohta lahendada.

 

Suurtelt väikestele

 

Alustasime koostööprojektiga juba veebruaris ning lood, mis sealt selle aja jooksul on tagasi tulevad, on ühtaegu nii hingekriipivad kui ka -paitavad.

 

Varajase Kaasamise Keskus keskendub erivajadustega laste vaimsele tugisüsteemile ja kaasava hariduse eest kõnelemisele. Väga palju on neid lapsi, kes ei saa tavakoolis hakkama. Aga põhjused ei ole ainult erivajadustes. On ka neid lapsi, kes on lihtsalt endasse sulgunud, kiuslikud, lärmakad või ärevushäiretega.

 

Alati ei olegi põhjused teab mis sügavad. Võib juhtuda, et ärevus ja käitumisraskused on kinni hoopis lapse enesekindluses või kaitsereaktsioonis. Mured võivad tekkida ka materiaalsest olukorrast. Lapse käitumishäire võib viidata mitte niivõrd erivajadusele, kuivõrd lihtsalt sellele, et laps on kaotanud enesekindluse, sest teda narritakse katkiste riiete pärast, ning ta hakkab seetõttu ennast kaitsma või vastupidi – sulgub iseendasse.

 

Me ei saa minna laste koju ja öelda vanematele, kuidas nad peaksid paremad vanemad olema. Me ei saa minna riigikokku ja öelda, kuidas elanikud väljaspool suuremaid linnu jäävad iga aastaga aina vaesemaks, kuna maaelu suretatakse välja. Meil ei ole õigust öelda koolile, et ärge kurjustage lapsega, vaid uurige kiusamise päris põhjus välja.

 

Ainus, mida me saame teha, on lüüa punti teiste vastutustundlike ettevõtetega ja anda seda, mida meie saame anda. Me saame märgata, hoolida, aidata. Me saame kinkida lapsele enesekindlust uute jooksutossudega. Ja sellest on tihtilugu päris palju abi.

 

Panusta reklaamirahasid inimlikkusele

 

On uskumatu, kui kehvasti elab väga suur hulk Eesti peresid. Tegelikeks kannatajateks on lapsed. Aga õnneks on oskajaid ja aitajaid. Paljud ettevõtted teevad juba head ja teist sama palju tahaks kaasa lüüa, aga ei tea, kust selleks vabad vahendid leida. Aga miks mitte võtta see pisike osa ettevõtte turunduseelarvest?

 

Aus on öelda, et iga ettevõte teeb heategusid natukene ka mainekuvandi pärast. Ja see on okei. See ongi tore kuvand, kui teistele head teete!

Arvutasime siin vabas vormis, et kui 10% eestlastest annetaks igas kuus 10 eurot heategevusele, saaksime kokku 1,3 miljonit eurot kuus ja seega 15,6 miljonit eurot aastas. Kantar Emori uuringu järgi tuli välja, et Facebook ja Google neelasid eelmisel aastal 13 miljonit reklaamiraha. Kohaliku internetireklaamituru kogumaht oli 20,24 miljonit. Aga kellele me tegelikult selle raha kulutamisega mõjuda tahame? Inimesele. Inimlikkusele.

 

Kui Eesti ettevõtted paneksid 1% Facebooki ja Google’isse paigutatud reklaamirahast heategevusele, oleks summa kokku 130 000 eurot. Kui arvestaksime sellest summast heategevusele 10%, tuleks kokku 1,3 miljonit. Mõelge, mida selle rahaga saaks ära teha!

 

Kui nüüd korraks pilvedesse hüpata ja lasta loovusel lennata, siis miks mitte kasutada meie juubeliaasta katussõnumit “Võim on võimalus teha head” palju suuremalt ja panustada üheskoos heategevusesse – palju suuremalt, kui ükski heategevusorganisatsioon ise oskaks küsida?

 

Kuidas alustada ettevõttes heategevusega?

 

Uurige erinevaid projekte. Valitud heategevusprojekt võiks, aga ei pea haakuma teie valdkonnaga. Meie valisime Lõuna-Eesti lapsed teadlikult, sest allpool vaesuspiiri elavad lapsed ei ole Varajase Kaasamise Keskuses ainus probleem. Probleemi ulatus on palju laiem. Asi on transpordis.

Võimalused tugiteenusteni pääseda erinevad regiooniti juba ainuüksi transpordivõimaluste pärast. Kui Tallinna vanem saab mitu korda päevas bussidega liikuma, siis Lõuna-Eesti küladesse käib buss heal juhul kord päevas. Nii ei olegi vanemal võimalust lapsele abi otsida. Räägitakse, et riigis on transport tagatud, aga nii ei ole. Seega soovime tähelepanu juhtida kahele asjale: et iga abi vajav laps saaks Eesti riigis vabalt liikuda just sinna, kuhu tal tarvis jõuda on, nii tagatud transpordiga kui ka tervete jalanõudega.

 

Viige töötajatega taara ära või jalutage kord kuus kollektiiviga varjupaiga loomi
 

Tagasi saab anda ka muul moel kui rahaliselt panustades. Sa saad annetada oma aega. Suvel me kõik joome ilmselt rohkem vett ja karastusjooke kui muidu. Miks mitte osaleda kontoriga sel suvel aitan lapsi kampaanias?

 

Rääkige kolleegidega läbi, et viiksite kord nädalas kokku kogutud pudelid taaraautomaati ja annetaksite saadud raha Eesti laste ja nende kultuurielamuste jaoks. Ligi poolel pakendiautomaatidest on selleks spetsiaalne nupp, millele vajutades saab iga inimene laste toetuseks pandipakendite tagatisraha annetada. Sellega näitate üles eeskuju mitmes valdkonnas – keskkonnasõbralikus tegevuses ja heategevuses.

Või siis teine lihtne lahendus – kindlasti süstib töötajatesse särtsu, kui kontoripäevale vahelduseks õue minna. Miks mitte minna kollektiiviga kord kuus hoopis varjupaika loomi jalutama?

 

Sest heategevus on üks hea tegevus

 

Meil endil on hästi hea meel kuulata lugusid lastest, kes saavad endale jalga uued jalanõud. Veel toredam tunne tekib, et see ei ole ühekordne annetus, vaid saame toetada Varajase Kaasamise Keskust terve juubeliaasta jooksul – annetades 1000 eurot kuus. See teeb kokku üsna ägeda summa. Sportland annab omalt poolt veel peaaegu 50% soodustust ja nii saamegi üheskoos riidesse panna väga palju lapsi.

 

Ootame põnevusega sügist, sest me kõik ju mäletame lapsepõlvest, kui olulised olid kooli minnes uued asjad. Ja see, et nii paljud lapsed saavad seda tunnet tunda, teeb ka meid õnnelikuks!

 

Juubilar 2020 – ole valmis!
 

Kuna meile endale on tähtis, et sõnum “Võim on võimalus teha head” edasi kanduks, oleme otsustanud, et pärast meie juubeliaastat kingime selle kampaaniasõnumi edasi järgmisele juubilarile. Seega, kui sina tead mõnda ettevõtet, kes järgmisel aastal juubelit peab, anna meile märku! Üheskoos saavad suured väikestele palju head teha, sest võim ongi võimalus teha head!

 

Vasakult: Topauto turundusspetsialist Piret Priimägi ja Varajase Kaasamise Keskuse juht Liina Lokko
Sulge

Loading ...
Meie veebileht kasutab küpsiseid. Kasutades veebilehte, nõustute küpsiste kasutamisega. Vaata täpsemalt
Sulge
Sulge