Milleks teha oma autole kaskokindlustus?
Kaskokindlustus on vabatahtlik kindlustus autole. Kui kohustuslik liikluskindlustus katab avarii korral kannatanu kulud, siis kaskokindlustuse alt hüvitatakse ka avarii põhjustaja auto kordategemine. Lisaks on kaitse all ka kuritegevuse ning loodusjõudude poolt tekitatud kahjud ning kahjud, kus selle tekitaja pole teada. Viimase alla käib näiteks parklas auto kriipimine, kus teo tegija on sündmuskohalt juba lahkunud.
Nagu kindlustuse puhul üldiselt, peab juhtum olema ootamatu ja ettenägematu. Auto kasutamisest tekkinud kulusid, nagu näiteks rehvide, pidurite või istmete kulumine, kaskokindlustus ei kata.
Tihtipeale küsivad inimesed, et milleks mulle kasko? Ma sõidan väga hoolikalt ja seetõttu ei juhtu mul ilmselt midagi. Seda eriti vanemate autode puhul, kus liising lõppenud ja otsest kohustust kindlustuseks enam ei ole. Mõistagi on korralikul liiklemisel suur roll õnnetuste ärahoidmisel, ent me pole ka siis kaitstud selle vastu, et eessõitva auto ratta alt lendab kivi esiklaasi või autole hüppab ette metsloom.
Ega liising päris niisama kaskokindlustust ei nõua – see tagab, et inimesel ei teki raskusi suurema ettenägematu kulutuse tegemisel. Keskmiselt iga seitsmendal autol vahetatakse aastas ära esiklaas, igal aastal toimub Eesti teedel mitutuhat kokkupõrget suure loomaga nagu metskits, metssiga või põder. If kindlustus hüvitab keskmiselt iga päev ühe taolisest kokkupõrkest kahjustunud auto remondi. Meelde tuleb selle aasta jaanuarist juhtum, kus Hyundai Tucson sõitis otsa metskitsele ning auto parandamiseks hüvitasime ligi 6000 eurot.
Statistiliselt juhtub keskmiselt igal kolmandal inimesel aastas korra mõni autoga seotud õnnetus ning selle korral on keskmine Ifi poolt makstav kindlustushüvitis 1559 eurot. See kulu ületab tavaliselt kasko aastamakse mitmekordselt.
Sõidu- ja pakiautode kaskokindlustusega käib üldjuhul kaasas ka autoabi teenus. Autoabi teenus tähendab seda, et kui autol tekib tehniline rike, puruneb rehv või saab kütus otsa, siis on abi ühe telefonikõne kaugusel. Kui kohapeal ei ole autot võimalik sõidukorda saada, pukseeritakse auto ilma lisatasudeta remonditöökotta. See on kasulik ka vanemate sõidukite juures – teadmine, et abi on ühe telefonikõne kaugusel nii kodu- kui välismaal, nii öösel kui päeval, annab meelerahu. Ja isegi kui juhtub midagi suuremat, siis enda kulutused auto kordategemisele on kindlalt piiritletud ja lisaüllatusi ei tule.
Jaak Põder
If Kindlustuse Kaskokindlustuse tootejuht